Jarosław Koziara - LAND ART

14 maja - 22 zcerwca 2016, Klubokawiarnia Aquarium


Fotorelacja z otwarcia wystawy >>
Budowa domu dla pszczół. Relacja filmowa >>

___________________________________________________________________

 

Wernisaż wystawy Jarosława Koziary LAND ART, fot. Marek Jaworek

 

Wystawa fotografii dokumentujących najciekawsze realizacje land artu lubelskiego artysty Jarosława Koziary stworzonych w ciągu ostatnich kilkunastu lat, w tym monumentalnych, wielkopowierzchniowych - niekiedy 100 hektarowych - obrazów ziemnych zmieniających się w zależności od pory roku, formowanych m.in. na łąkach w Janowcu nad Wisłą (od 2001), na terenach granicznych między Polską a Ukrainą (2010), na lotnisku w Świdniku (2014), land art tworzony w kamieniołomie w Kazimierzu nad Wisłą, czy też instalacje z Roztoczańskiego Parku Narodowego (2014) i Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu (2015).

 

Jarosław Koziara

 

Jarosław Koziara urodził się w 1967 roku w Jędrzejowie. Jest absolwentem Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli oraz Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych; dyplom w Pracowni Plakatu Macieja Urbańca (1993). Mieszka w Lublinie z żoną Ewą, dwójką dzieci Wiktorią i Franciszkiem oraz psem Fugą.
Jest performerem, twórcą land artu, scenografem, zajmuje się projektowaniem graficznym i designem. Jest autorem kilkuset okładek do płyt, książek, plakatów, znaków graficznych. Stworzył kilkadziesiąt scenografii teatralnych (m.in. dla Teatru Wielkiego w Warszawie, a także dla widowisk oraz wydarzeń plenerowych i telewizyjnych (np. Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Męskie Granie).

Jarosław Koziara, obraz ziemny na Air Port Lublin

 

O realizacjach land art Jarosława Koziary pisze Marta Wysocka: ­

- „Tworzy landarty, dla których idealnym miejscem stała się łąka położona w Janowcu, tuż przy przełomie Wisły, pod skarpą, na końcu której stoi Zamek. Dotychczas od 2001 roku powstały 4 wersje, olbrzymich rozmiarów, ziemnego obrazu, wyorane w ziemi za pomocą traktora. Pierwszy przedstawiał symboliczne formy odnoszące się do miejsca realizacji, w którym łączą się trzy żywioły jakimi są: woda, powietrze i ziemia i kolejno przedstawiał 2 węże, rybę i ptaka skupione wokół źródła. Drugi wykonany w 2003 roku tworzyły symbole solarne: Słońce, księżyc i gwiazda. Kolejny z 2005 roku zawierał przedstawienia ze sfery mikrokosmosu: mrówkę - symbolizującą ziemię, pszczołę - powietrze i pływaka żółtobrzeżka - wodę i ziemię. Ostatni, z 2007 roku, to usypane z piasku: żaba i lecący bocian. Landarty z czasem ewoluują, nie tylko wyglądają różnie w zależności od pory dnia i kąta padającego na nie słońca ale zmieniają się też wraz z porami roku. Dzięki bujnie rosnącym chwastom z wklęsłych przeistaczają się w wypukłe, pod wpływem kwitnących kwiatów zmieniają kolor, nieraz są zatapiane i ledwo widoczne spod wody wylewającej Wisły, aż w końcu niemal znikają zasypane śniegiem by znowu pojawić się mocnym, czarnym konturem wraz z roztopami. Walczą z naturą, a jednocześnie żyją jej rytmem, stapiają się z nią i od niej są zależne. Za każdym razem zachwycają i zaskakują, piękne współgrając z otaczającą je przyrodą".

Cały tekst Marty Wysockiej oraz informacje i zdjęcia realizacji na stronie internetowej artysty >>

 

 

Klubokawiarnia Aquarium
wernisaż: sobota 14 maja, 17.00
Degustacja potraw z roślin dziko rosnących - szczegóły menu >>

 

Wystawa trwa od 14 maja 2014

______________________________________________________________

W trakcie Nocy z kulturą - w sobotę, 14 maja - wstęp na prezentowane w galerii wystawy Jarosława Flicińskiego "Casa Cosmos. Homemade paintings" oraz wystawę "Pola. Polska Lalka Artystyczna" jest bezpłatny w godz. 15.00 - 22.00
_____________________________________________________________


W mediach o wystawie:

Anna Orawczyk, "Dialog z ziemią, czyli... Sztuka robiona traktorem", Kronika Beskidzka, 25 maja 2016, Nr 21 (3093), str. 32 (pdf >>)

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>