Janina Wiciejewska-Pochopień - Malarstwo.

Klubokawiarnia Aquarium, 15 - 21 czerwca 2015


NOWE OBRAZY w Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA

Podczas trwania wystawy „Kochajmy swoich artystów. 70 lat obecności ZPAP w Bielsku-Białej", w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA prezentowane będą dwie niewielkie ekspozycje ukazujące prace Czesława Wieczorka oraz Janiny Wiciejewskiej-Pochopień - artystów starszego pokolenia reprezentujących lokalne środowisko.

Obrazy te zostały zakupione do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w 2014 roku ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Priorytetu: Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

 

________________________________________________________________________

Janina Wiciejewska-Pochopień – Malarstwo.

Niewielka wystawa prac Janiny Wiciejewskiej-Pochopień – jednej z najstarszych, żyjących jeszcze przedstawicielek bielskiego Oddziału ZPAP – to zestaw pięciu obrazów z lat 1967–1968, pochodzących z cyklu „Pejzaż kosmiczny” malowanych w konwencji abstrakcji geometrycznej, w wysmakowanych pastelowych barwach.
Jeden z obrazów tej serii zwyciężył „Bielską Jesień” w 1968 roku, jest jednak niedostępny, gdyż w 1968 roku został zakupiony do zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej.
Powyższy zestaw powiększył najważniejszy dział stanowiący  trzon Kolekcji Galerii Bielskiej BWA, którym jest  malarstwo, a wśród tego wątku prace  laureatów nagród i wyróżnień konkursu malarstwa „Bielska Jesień”.

 Wystawa Janiny Wiciejewskiej-Pochopień. Fot.Krzysztof Morcinek

Wystawa Janiny Wiciejewskiej-Pochopień. Fot. K.Morcinek

Wystawa Janiny Wiciejewskiej-Pochopień. Fot.Krzysztof Morcinek

Wystawa Janiny Wiciejewskiej-Pochopień. Fot.Krzysztof Morcinek

Janina Wiciejewska- Pochopień
Urodzona w 1927 roku w Kolonii Gródek na Lubelszczyźnie. Absolwentka pierwszego rocznika dwuletniego Liceum Plastycznego w Zamościu. W latach 1949–1954 studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych; dyplom z malarstwa uzyskała w 1955 roku w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Jest członkiem ZPAP od 1955 roku. Zajmuje się malarstwem.        
W latach 1960–1984 była nauczycielem przedmiotów artystycznych w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Odznaczona Srebrną odznaką „Zasłużonemu za działalność kulturalną woj. katowickiego” (1972) oraz odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury” nadaną przez Ministra Kultury i Sztuki (1980). W 1975 roku otrzymała Nagrodę  Ministra Oświaty i Wychowania.
Brała udział w licznych wystawach oddziałowych, okręgowych i ogólnopolskich, m.in.:
„25 lat plastyki w woj. Katowickim”, 1969, Bytom; „25 lat ZPAP w Bielsku-Białej”, 1970;
Ogólnopolska Wystawa „Bielska Jesień”, 1968, 1969, 1970 i 1971; Wystawa prac Nauczycieli PLSP w Bielsku- Białej, 1974.  
Laureatka Złotego medalu i I nagrody Zarządu Okręgu ZPAP w Katowicach podczas VI Ogólnopolskiej Wystawy „Bielska Jesień” w 1968 roku za obraz pt. „Pejzaż kosmiczny nr 7”.

Plakat do wystawy Janiny Wiciejewskiej-Pochopień

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>