EDUARD OVČÁČEK LETTERSTORY.CZ

cestina        English

do 28 grudnia 2014


____________________________

* Film Marcina Szendoła >>

* Fotorelacja z otwarcia

* Fotorelacja z ekspozycji

* Na Google Open Gallery

_________________________

RYTMY, LITERY, FAKTURY Warsztaty >>

 

_______________________________________________________

Wystawa grafiki, malarstwa i rzeźby obrazująca niezwykle bogaty dorobek jednego z najważniejszych czeskich artystów, mieszkającego w Ostrawie Eduarda Ovčáčka.
Ten urodzony w 1933 roku w Trzyńcu (wówczas Czechosłowacja) malarz, grafik, rzeźbiarz, twórca poezji wizualnej i konkretnej, kolaży, instalacji przestrzennych i performansu, przedstawia w obu salach Galerii Bielskiej BWA prace z całego okresu swojej ponad 50-letniej pracy artystycznej.

 

Eduard Ovčáček, „Šedá trojka”, 1968, serigrafie, 70 x70 cm

 

Eduard Ovčáček urodził się 5 marca 1933 roku w Trzyńcu w ówczesnej Czechosłowacji.  W 1963 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (Vysoká Škola Výtvarných Umění) w Bratysławie.
W 1960 roku, wspólnie z malarzem i grafikiem Milošem Urbáskem, był inicjatorem powstania niezależnej grupy bratysławskich artystów nazwanej Konfrontácie (Konfrontacje). Grupa ta promowała wówczas na Słowacji jedną z najbardziej aktualnych form sztuki abstrakcyjnej - znaną jako informel, czy abstrakcja strukturalna lub materiałowa.

 

W 1965 roku Grupa Konfrontacja brała udział w I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Od 1963 do 1968 roku - do czasu interwencji wojsk Układu Warszawskiego - wykładał grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. W 1967 roku był współzałożycielem Klubu Artystów Konkretnych (Klub Konkretistů) i zaczął zajmować się serigrafią. Jest sygnatariuszem Karty 77.

Od 2001 roku członek Stowarzyszenia Czeskich Artystów Grafików „Hollar" i od 2008 roku członek Umělecké besedy (Biesiady Artystycznej) w Pradze. W 1995 roku wydał  antologię swojej poezji konkretnej i wizualnej „Lekce velkého A". W 1999 roku otrzymał prestiżową nagrodę im. Vladimira Boudnika za znaczący wkład w czeską sztukę graficzną, wyjątkową twórczość i eksperymentatorstwo.W ostatnich latach zajmował się organizacją Warsztatów Serigrafii w Ostrawie, wykładał także techniki graficzne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie w Czechach. Zdobywca Głównej Nagrody na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Pradze i Krakowie  (1995).
Obecnie jest emerytowanym profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego. Jego dzieła prezentowane są w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych, zarówno w Czechach, jak i innych krajach Europy, a także w Azji i Ameryce. Mieszka i pracuje w Ostrawie, nadal aktywnie tworzy i uczestniczy w życiu artystycznym.

Kurator wystawy - Jakub Adamec.

 

 

Eduard Ovčáček, „Ano-noa, 2011, druk cyfrowy na płótnie,  100x100 cm

 

 

Eduard Ovčáček, „On-Off”, 1979, olej, płótno, 85 x 85 cm

 

 

Eduard Ovčáček, „Iris”, 2010, drewno polichromowane, wys. 60 cm

 

 

Wystawa organizowana przy współpracy z Trzyńcem - miastem partnerskim Bielska-Białej, Galerią miasta Trzyńca (Galerie města Třince)
oraz Galerią Sztuki Współczesnej w Ostrawie (Galerie výtvarného umění v Ostravě).

_____________________________________________________________

Z okazji bielskiej wystawy o artyście pisze Jakub Adamec >>

O związkach Eduarda Ovčáčka z polskim środowiskiem artystycznym pisze Zbyněk Janáček >>

Zobacz stronę artysty >>

Więcej na Wikipedii >>

 

Wystawa trwa do 28 grudnia 2014.

_________________________________________________________

Jakub Adamec, urodzony w 1981 roku we Valašské Meziřící (wówczas Czechosłowacja). W 2007 roku ukończył studia w Pracowni Intermedialnej Petra Lysáčka w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie. Od 2012 roku jest kuratorem Galerii miasta Trzyniec. Był założycielem i kuratorem Galerii Strážná Věž w Ostrawie (2005-2007). Zajmuje się twórczością audiowizualną. Przez kilka lat mieszkał w Polsce, obecnie mieszka przy granicy polsko-czeskiej w Czeskim Cieszynie i cały czas aktywnie współpracuje z polskimi i czeskimi artystami. Jest założycielem i członkiem czeskiej grupy audiowizualnej I Love 69 Popgejů (od 2001 r.).

jakubadamec.com

______________________________________________________

W mediach o wystawie:

Magdalena Nycz, "Artystyczna matematyka. Czeski twórca w Galerii Bielskiej BWA", "Kronika Beskidzka", nr 50, 11.12.2014, str. 41 (pdf)

"Eduard Ovčáček - Letterstory.cz", fotorelacja Krzysztof Morcinek, portal BB365.info (opublikowano 1.12.2014) >>

mn, "Galeria BWA: litery i cyfry na płótnach", tekst i fotorelacja, portal Beskidzka24 (opublikowano 21.11.2014) >>

„7 Dni Kultura. Galerie", „Eduard Ovčáček - Letterstory.cz / Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA", „Dziennik. Gazeta Prawna", dodatek „Kultura", 21 listopada 2014, str. 15   (pdf)

Magda Deptała, „Czeskie liczby, litery i znaki", „Gazeta Wyborcza" Katowice, dodatek „Co Jest Grane", 21-27 listopada 2014, str. 15 (pdf)

„Eduard Ovčáček - Letterstory.cz w Bielskiej BWA", portal O.pl/News (aktualizacja 7.11.2014) >>

"Wystawa prac Eduarda Ovčáčka w BWA", portal BB365.info >>

"Wystawa znanego czeskiego artysty", portal Super-nowa (opublikowano 29.11.2014) >>

______________________________________________________

KLUBOKAWIARNIA AQUARIUM - koncert zespołu "Jazzbnięci Frazeusze"

Po wernisażu, o godzinie 19.00 (wstęp wolny!).

Drugi koncert młodego polskiego jazzu w cyklu "Muzyka w Aquarium" - w październiku wystapił znakomity Bartosz Dworak Quartet.

Jazzbnięci Frazeusze

"Jazzbnięci Frazeusze", to zespół założony w 2013 roku z inicjatywy perkusisty Michała Dziewińskiego, który zaprosił do współpracy trzech muzyków pochodzących z Bielska-Białej: Piotra Matusika - pianistę wybitnie odnajdującego się w stylistyce jazzowej, Artura Kudłacika - basistę swobodnie poruszającego się w różnych gatunkach, oraz Marcina Żupańskiego - saksofonistę, który w projekcie oprócz saksofonu tenorowego i sopranowego udziela się również na flecie poprzecznym oraz EWI.

Koncert organizowany dzięki wsparciu Gminy Bielsko-Biała.

Więcej o koncercie:

https://www.facebook.com/events/268153716642356/

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>