Noc Muzeów w Galerii

15 maja 2010

Noc Muzeów na You Tube


ZJEDNOCZENI RYTMEM

Żyjemy razem, ale na ulicach mijamy się obojętnie. Nauczyliśmy się nie rozmawiać
z nieznajomymi i nie patrzeć sobie w oczy. Wystarczy jednak uderzyć w bęben i zaraz gromadzą się wokół ludzie. Muzyka grana na bębnach łączy nas, jest ponad podziałami społecznymi
i kulturowymi.

                                                                                                          Dominik Muszyński

 

Dominik MuszyńskiOd takiej muzycznej integracji rozpoczęła się Noc Muzeów w Galerii Bielskiej BWA w sobotę, 15 maja
o godz. 17.00. Podczas happeningu "Zjednoczeni rytmem" Dominik Muszyński - jeden z najlepszych polskich perkusjonistów - zapraszał gości do wspólnego grania. Można było przynieść własne bębny, ale nie było to konieczne. Dla każdego znalazł się bowiem instrument nadający się do wybijania rytmu. Ta muzyczna improwizacja - integracja rozpoczęła Noc Muzeów, organizowaną po raz pierwszy w Galerii Bielskiej BWA.

W ciągu swojej dwudziestoletniej działalności Dominik Muszyński współpracował z takimi twórcami i zespołami jak m.in.: "Czerwie", "Habakuk", Słoma
i Bębnoluby, Kofi Ayivor (OSIBISA), Jacek Kleyff
i "Orkiestra Na Zdrowie", Ania Patynek, Muniek Staszczyk, Pudelsi, Justyna Steczkowska, R.S.C., Janusz Janina Iwański, Tomasz Żółtko, Iza Kowalewska, Rysiek Bazarnik. Od 1995 roku regularnie współpracuje z Filharmonią Rzeszowską. Jest uczestnikiem warsztatów muzycznych prowadzonych

przez samego Nippi Noyę, światowej sławy perkusjonistę.
Bębny brzmiały aż do pierwszych występów performerów podczas bielskiej edycji festiwalu "Interakcje 2010" (początek pokazów godz. 20.00).

Zdjęcia z happeningu Dominika Muszyńskiego "Zjednoczeni rytmem">>  

 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PERFORMANCE "INTERAKCJE 2010"

15 maja 2010 roku w trakcie ogólnopolskiej Nocy Muzeów 2010 - od godziny 20.00 (tuż po happeningu „Zjednoczeni rytmem") do północy - w specjalnie przygotowanym dla Galerii Bielskiej BWA programie wystąpili performerzy z Norwegii, Irlandii Północnej i Polski - wybrani spośród 25 uczestników tegorocznego XII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Interakcje 2010" w Piotrkowie Trybunalskim, trwającego od 10 do 14 maja.

Zapraszając na piotrkowski festiwal twórców z całego świata, kuratorzy XII edycji - Małgorzata Butterwick i Angel Pastor, zdecydowali się na lansowanie takich postaw artystycznych, które zmierzają do ukazania ewolucji performance.

"Chcemy zaproponować nowy (lub być może dotychczas zaniedbywany?) sposób spojrzenia na sztukę - a szczególnie na sztukę performance jako funkcję w ludzkim życiu - bez narzucania tematów i linii interpretacyjnych.  Pociągają nas wielowarstwowe, „niesamowite" działania opierające się łatwej tekstualizacji, nie stroniące od ideologicznej irrewerencji, podejmujące ryzyko obnażenia złożoności osoby artysty jako podmiotu oraz rzucające wyzwanie konwencjom samej sztuki performance.  Zauważamy i doceniamy różnice w postawach zaproszonych artystów oraz chcemy sprawdzić, jak sami decydują usytuować się w swojej pracy" - podkreśla Małgorzata Butterwick, artystka performance mieszkająca i tworząca od wielu lat w Krakowie, która dokonała wyboru artystów do festiwalowego programu.

Kuratorem bielskiego Międzynarodowego Festiwalu Performance "Interakcje 2010", jest Dariusz Fodczuk z Bielska-Białej, performer i malarz.

 

Performances Rity Marhaug i Sandry Johnston      Performance. Restauracja Europa - Piotr Gajda i Gordian Piec

Rita Marhaug i Sandra Johnston>>                   Restauracja Europa>>

 

Performance Roberta Aldy

Robert Alda>>

 

Performerzy:
Rita Marhaug (Norwegia) - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Bergen, wykładowca druku artystycznego na macierzystej uczelni, która w najnowszych performance skupia się na relacjach wartości wyższych i pieniądza

Sandra Johnston (Irlandia Północna) - absolwentka Uniwersytetu w Ulsterze, koncentrująca się na oznaczaniu przestrzeni, wykorzystując w działaniach zapisy audio i wideo wykonane bezpośrednio w miejscu akcji

Restauracja Europa (Polska) - polscy performerzy - Piotr Gajda i Gordian Piec - występujący jako grupa, twórcy m.in. piotrkowskiego festiwalu i założyciele Stowarzyszenia Działań Artystycznych "Galeria OFF"

Robert Alda (Norwegia/Polska) - absolwent warszawskiej ASP (po studiach wyjechał do Norwegii) - znany artysta, performer zajmujący się także fotografią, malarstwem, multimediami, instalacją i rysunkiem

 

PROGRAM "Nocy Muzeów":
godz. 16.00-16.30
Tomasz Jędrzejko - OBIEKTY METAFIZYCZNE (wystawa grafiki, sala dolna)
Uroczyste otwarcie wystawy grafiki (wstęp za zaproszeniami)

godz. 17.00-20.00
Dominik Muszyński - ZJEDNOCZENI RYTMEM, happening (plac obok galerii od strony ul. Mickiewicza - można przynieść własne bębny)

godz. 20.30-24.00
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PERFORMANCE "INTERAKCJE 2010" (wstęp wolny)
Program pokazów:
20.30-24.00 - Rita Marhaug (Norwegia)
21.15 - Sandra Johnston (Irlandia Północna)
22.15 - Restauracja Europa (Piotr Gajda, Gordian Piec, Polska)
23.15 - Robert Alda (Polska, Norwegia)
24.00 - zakończenie performance Rity Marhaug

godz. 17.00-24.00
Wystawy udostępniane bezpłatnie w trakcie Nocy Muzeów
Jadwiga Mydlarska-Kowal - MASKI RZECZYWISTOŚCI
(wystawa scenografii teatralnej, sala górna)
Tomasz Jędrzejko - OBIEKTY METAFIZYCZNE
(wystawa grafiki, sala dolna)

Kawiarnia Aquarium czynna do 24.00.

 

Zbieramy podpisy pod apelem „1% budżetu dla kultury"

 

Do 1 czerwca br., w Galerii Bielskiej BWA można było złożyć swój podpis pod apelem "1% budżetu dla kultury". Apel o zwiększenie budżetu na kulturę został zawarty w liście wystosowanym do Prezesa Rady Ministrów przez inicjatywę Obywatele Kultury pod koniec lutego br. Podpisali się pod nim wybitni polscy artyści, przedstawiciele środowisk twórczych, stowarzyszeń, inicjatyw i forów obywatelskich, powstałych po Kongresie Kultury w Krakowie w 2009 roku. Sygnatariusze listu domagają się zwiększenia wydatków na kulturę do wysokości 1 proc. PKB - obecnie jest to jedynie 0.36 proc. budżetu państwa - oraz podjęcia rozmów dotyczących nowej wizji rozwoju kultury. Jeśli taki dialog nie nastąpi, zebranie 100 tys. podpisów pod apelem pozwoli wystąpić z własną, obywatelską inicjatywą ustawodawczą.

15 maja 2010 roku w trakcie Nocy Muzeów, w całej Polsce były zbierane podpisy pod apelem "1% budżetu dla kultury". Znaczący udział w akcji miało miasto Bielsko-Biała (reprezentowane przez Galerię Bielską BWA i Muzeum w Bielsku-Białej), któremu, jak podaje koordynator śląskiej akcji, dotychczas udało się uzbierać najwięcej podpisów w województwie śląskim.

W Galerii Bielskiej BWA pod apelem podpisało się 299 osób.

Nadal istnieje możliwość złożenia swojego podpisu na stronie internetowej inicjatywy Obywatele Kultury.
http://obywatelekultury.pl/zloz-swoj-podpis/

 


zdjęcia>>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>