Laboratorium - międzynarodowe rezydencje artystyczne

października 2007 - maj 2008


Projekt "Laboratorium ", realizowany przez Galerię Bielską BWA, jest programem rezydencji artystycznych obejmującym pobyty artystów na uczelniach artystycznych w Wielkiej Brytanii. Od października 2007 do maja 2008 roku w pierwszej edycji organizowanej z zaprzyjaźnioną uczelnią  North Wales School of Art and Design w Wrexham (północna Walia) wzięło udział piętnastu polskich artystów: Barbara Gawęda-Badera, Krzysztof Marek Bąk, Dariusz Gierdal, Hanna Grzonka, Dariusz Fodczuk, Katarzyna Handzlik, Barbara Kasperczyk, Krzysztof Krzysztof, Marek Luzar, Małgorzata Łuczyna, Małgorzata Niziołek, Małgorzata Rozenau, Tomasz Swoboda, Renata Szułczyńska i Joanna Wowrzeczka.

Każdy z artystów realizował swój niezależny projekt artystyczny oraz prowadził zajęcia z wybraną grupą studentów. Pobyt kolejnej trzyosobowej grupy kończył się wystawą prac artystów i studentów w galerii Wrexham School of Art and Design. Sam dobór arystów w trzyosobowych grupach był eksperymentem prawie laboratoryjnym.
Pierwszą edycję projektu kończyła grudniowa wystawa o tym samym tytule "Laboratorium", która była prezentacją całej piętnastki. W przestrzeni górnej sali Galerii Bielskiej BWA przenikały się w iście "laboratoryjny" sposób płaszczyzny myśli artystycznej - realizacje tego, co powstało zarówno fizycznie, jak i w sferze ducha, w trakcie pobytu na wyspach. Wystawa była więc swoistym efektem tego eksperymentu - relacją, opowieścią artystow z pobytu w Walii.
Samo pojęcie "laboratorium", określane jako "miejsce powtarzalnych eksperymentów", dobrze oddaje atmosferę całego programu. Projekt "Laboratorium" jest zamysłem wciąż otwartej formuły tzw. open source. Otwartej przestrzeni do analizy rzeczywistości, gdzie artyści i kulturotwórcze ośrodki zdobywają nowe doświadczenia. Galeria Bielska BWA zamierza w przyszłości kontynuować ideę międzynarodowych rezydencji w partnerstwie z uczelniami artystycznymi w Walii, Bristolu i Londynie.

prace artystów - galeria zdjęć

Szczegółowych informacji o projekcie udziela Agnieszka Swoboda : 033 8125861, a.swoboda@galeriabielska.pl

 

    Galeria Bielska BWA        North Wales School of Art & DesignProgram

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie - Leonardo da Vinci.

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>