"Wystawa jesienna" - koncepcja i realizacja Robert Kuśmirowski

18 listopada do 31 grudnia 2010


plakat Roberta Kuśmirowskiego do Wystawy jesiennej            

 

"Wystawa jesienna" - to najnowszy, autorski projekt Roberta Kuśmirowskiego, który artysta zrealizował w dolnej sali Galerii Bielskiej BWA na jej 50-lecie, nawiązując do stylistyki wnętrz rodzimych sal wystawowych w latach 60. i 70. XX wieku. Większość oficjalnych sal wystawowych w Polsce funkcjonowała wówczas w ogólnopolskiej strukturze Biur Wystaw Artystycznych. Otwarty w 1960 roku Pawilon Plastyków w Bielsku-Białej także znalazł się w tej sieci: w 1974 roku jako filia katowickiego BWA, a od 1975 jako samodzielne Biuro Wystaw Artystycznych.

Projekt nie odwzorowuje wiernie wnętrza bielskiego BWA, ale oddaje klimat tamtych lat, przywołując w aranżacji wystawy wiele typowych dla bielskiego Pawilonu Plastyków elementów. Dolną salę Galerii Bielskiej BWA artysta zamienił w salę ekspozycyjną z lat 60. z charakterystycznym wnętrzem, meblami, wyposażeniem kawiarni, rekwizytami, a także dziełami sztuki z tego okresu. Przewodnikiem dla artysty była archiwalna fotografia z 1962 roku, ukazująca wystawę grafiki Ferdynanda Szypuły w Pawilonie Plastyków.

 

Wystawa grafiki Ferdynanda Szypuły w pawilonie wystawowym bielskiego oddziału ZPAP w Bielsku-Białej, 1962. Fot Adam Jasiński (retusz Robert Kuśmirowski)

 

Fotografia ta zainspirowała artystę do zainstalowania charakterystycznych plafonów na suficie, systemu stelaży wystawowych, typowych dla lat 60., zaaranżowania kawiarni z zapleczem i ladą chłodniczą oraz stworzenia informacji wizualnej w stylistyce lat 60. na szybach galerii. W sali stanęły fikusy i paprotki, bez których nie mogło się obyć żadne PRL-owskie wnętrze. Na wystawie znajdują się dzieła sztuki z tamtych lat,. m.in. rzeźby Franciszka Suknarowskiego i Ewy Wąsikiewicz-Wolnickiej, tkanina Haliny Gocyły-Kocyby, grafiki Edwarda Biszorskiego i Ferdynanda Szypuły oraz malarstwo m.in. Czesława Wieczorka i Andrzeja Gilmana, a także prace samego artysty.

Robert Kuśmirowski urodził się w 1973 roku w Łodzi. Mieszka i pracuje w Lublinie. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z rzeźby uzyskał w pracowni prof. Stanisława Andrzeja Mieleszki. Przez krytyków sztuki nazywany jest „geniuszem atrapy" i „genialnym imitatorem", gdyż większość jego prac opiera się na rekonstrukcji i kopiowaniu starych dokumentów, przedmiotów, fotografii, czy raczej tworzeniu ich łudząco podobnych imitacji. W początkowej fazie swojej twórczości wykonywał kopie niewielkich przedmiotów (znaczków pocztowych, fotografii). Jednak od swojego debiutu w 2002 roku w Galerii Białej w Lublinie rozpoczął tworzenie realizacji, robionych z rozmachem. Od tego czasu utworzył wiele iluzorycznych „rekonstrukcji", m.in. wagonu kolejowego, pijalni wód leczniczych, studni, fragmentu cmentarza (wszystkie prace wykonane zostały w skali 1:1). W 2009 roku w galerii Barbican w Londynie Kuśmirowski odtworzył imponujący betonowy bunkier z czasów II Wojny Światowej, który pełen był pordzewiałych rur i porzuconego sprzętu. Artysta wystawia w Polsce i za granicą.

Robert Kuśmirowski (po prawej) podczas wernisażu, fot. K. Morcinek

W 2005 roku został laureatem Paszportu "Polityki" w dziedzinie sztuk wizualnych za "tworzone z rozmachem dzieła, które na nowo stawiają pytania o skuteczność iluzji w sztuce".

Kurator - Grażyna Cybulska

Wirtualna panorama >>

Zdjęcia z wernisażu i ekspozycji "Wystawy jesiennej" Roberta Kuśmirowskiego

50 lat Galerii Bielskiej BWA >>

 

Wystawa współfinansowana jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego

 

Wystawa trwa od 18 listopada do 31 grudnia 2010

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>