7. FotoArtFestival im. Andrzeja Baturo

13 - 29 października

English version


___________________________________________________________________

 

7. FAF, plakat, proj. Alicja Jakimów

 

Po raz siódmy do Bielska-Białej zjadą światowej sławy fotograficy. Podczas siódmej edycji Foto Art Festival zobaczymy bogactwo i różnorodność świata fotografii - tematyczną i estetyczną. Zdjęcia przedstawiają różne techniki i formy wypowiedzi: portret, dokument, reportaż, pejzaż, eksperyment. Swoje wystawy indywidualne zaprezentuje 15 zaproszonych artystów. Wszystkie wystawy będą miały w Bielsku-Białej polskie premiery. Fotograficy spotkają się także z publicznością na słynnym już Maratonie Autorskim oraz poprowadzą warsztaty fotografii.

Wystawy prezentowane będą w ośmiu bielskich galeriach i muzeach. Są to: Galeria Bielska BWA, Muzeum Historyczne - Stara Fabryka, Regionalny Ośrodek Kultury, Galeria Fotografii B&B, Książnica Beskidzka, Galeria PPP Związku Polskich Artystów Plastyków, Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz, Galeria Sfera.
Wystawom głównym towarzyszyć będzie prezentacja  FotoOpen - wystawa zbiorowa ok. stu twórców z Polski i zagranicy.

____________________________________________________________________

W Galerii Bielskiej BWA prezentowane będą dwie festiwalowe wystawy główne.
Pierwsza, to prace austriackiego fotografa Andreasa Franke, który swoją pasję do nurkowania przekuł w serię podwodnych zdjęć z zatopionych statków, które za pomocą technik komputerowych zestawiał z inscenizowanymi studyjnymi scenami, nadając im surrealistyczny charakter. Szczególną popularność artysta zyskał dzięki projektowi „The Sinking World", który po raz pierwszy pokazał na pokładzie USS Vandenberg, potężnego okrętu wojskowego, zatopionego w 2009 roku. Pierwszą podwodną wystawę odwiedziło około 10 000 nurków.
Druga wystawa ukaże fotografie Otto Snoeka z Holandii, znakomitego fotografa ulicy, którego szczególnie interesuje gwałtownie zmieniająca się wielokulturowa Europa, z rosnącym poczuciem narodowej tożsamości i historii, które w wielu krajach idzie w parze ze wzrostem prawicowego nacjonalizmu. Artysta fotografuje ludzi podczas różnych festiwali, pochodów i świąt narodowych.

 

Andreas Franke, Picnic For Three, fot. materiały prasowe FAF

 

Otto Snoek, fot. materiały prasowe FAF

 

__________________________________________________________________

 

Pierwsza edycja Foto Art Festiwal odbyła się w 2005 roku. Festiwal stworzyli i nadali temu wydarzeniu swój indywidualny charakter artyści fotograficy Inez i Andrzej Baturo - kuratorzy, prowadzący w Bielsku-Białej Galerię Fotografii „B&B", założyciele Fundacji Centrum Fotografii.
Andrzej Baturo, wieloletni prezes Fundacji CF, zmarł w czerwcu 2017 roku w wieku 77 lat.

Od tegorocznej, siódmej edycji, Foto Art Festival nosić będzie imię Andrzeja Baturo, współtwórcy festiwalu, od początku dyrektora generalnego przedsięwzięcia.
Organizatorami FAF są Gmina Bielsko-Biała i Fundacja Centrum Fotografii. Dyrektorem programowym i organizacyjnym jest Inez Baturo. Honorowym patronem jest Marszałek Województwa Śląskiego; patronat artystyczny sprawują Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i ZPAF.

Wystawy trwają od 13 do 26 października 2017 roku.

Program 7. Foto Art Festival im. Andrzeja Baturo

Konferencja prasowa
piątek, 13 października 2017, godz. 13.00
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11

W programie omówienie festiwalu oraz spotkanie z autorami wystaw głównych.
Uwaga! Wcześniej konferencje prasowe odbędą się w Starej Galerii ZPAF przy Placu Zamkowym 8 w Warszawie (wtorek, 12 września, godz. 13.00) oraz w Galerii Sztuki Współczesnej BWA, Aleja Wojciecha Korfantego 6 w Katowicach (wtorek, 19 września, godz. 13.00).

Otwarcie festiwalu
piątek, 13 października 2017, godz. 19.00
Teatr Polski, 1 Maja 1

Maraton Autorski:
14-15 października 2017 (sobota i niedziela, godz. 10.00-20.00)
Aula Wyższej Szkoły Administracji, ul. Modrzewskiego 12

 

Więcej informacji, ceny biletów i karnetów, na stronie Foto Art Festiwal >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>