Andrzej i Jerzy Głuszek -SYNCHRONIE II

Wystawa do 29 stycznia 
Fotorelacja z wernisażu>>
relacja w tv.regionalna >>


Wystawa prac braci bliźniaków, których malarstwo -  mimo stosowania całkowicie odmiennych środków wyrazu - w jakiś sposób zdradza pewne cechy wspólne ich twórców. Andrzej jest abstrakcjonistą, maluje duże wielobarwne obrazy; prace Jerzego są mniejsze, przedstawiające, często figuratywne, poetyckie, lekko surrealizujące. U Andrzeja odnajdujemy inspiracje muzyczne, u Jerzego - literackie. Andrzej maluje akrylem na płótnie, Jerzy - temperą i pastelami na papierze. Obydwóch fascynuje kolor, subtelnie zestawiają niezwykłe odcienie błękitów, różów, szarości. Obaj bracia byli mocno zaangażowani we wrocławską kontrkulturę lat 80., współtworzyli pierwsze happeningi Pomarańczowej Alternatywy, spektakle, pisma alternatywne m.in. „Luxus".
Na bielskiej wystawie prezentowany jest wybór obrazów braci z kilku ostatnich lat. Pierwszą odsłonę wystawy "Synchronie" zorganizowała w sierpniu 2016 roku Galeria Miejska we Wrocławiu.

                                                                                                  Agata Smalcerz

 

Andrzej Głuszek, Digital lense, 2016, akryl na płótnie

 

Na wystawie zestawione są obrazy Andrzeja i Jerzego Głuszków z kilku ostatnich lat. Dodatkowo widzowie będą mogli zapoznać się z dokumentacją ich działań z lat 80. XX. Malarstwo wrocławskich bliźniaków uzupełnia niewielka ekspozycja ilustracji książkowych i plakatów Jerzego Głuszka w Klubokawiarni Aquarium.

 

Jerzy Głuszek, Przerwana melodia, 2016, tempera i pastel na papierze

 

Andrzej i Jerzy Głuszkowie urodzili się 4 marca 1956 roku we Wrocławiu (Andrzej przyszedł na świat jako pierwszy); obaj są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dawna Państwowa Wyższa Szkołą Sztuk Plastycznych) - dyplom z malarstwa zdobyli w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego (Jerzy w 1981, Andrzej w 1982 roku). Już w czasach studenckich uczestniczyli  w akcjach artystycznych, happeningach, performansach i działaniach teatralnych zaangażowanych społecznie. Po transformacji ustrojowej w 1989 roku skupili się na tradycyjnych mediach: malarstwie, rysunku, ilustracji i projektowaniu.

Andrzej i Jerzy Głuszkowie kilkakrotnie brali udział w Bielskiej Jesieni: Jerzy w 1994, 1995 i 1997 roku, Andrzej w 1995 i 1997 roku.

 

Andrzej GłuszekAndrzej Głuszek był animatorem ważniejszych zjawisk artystycznych: współzałożycielem magazynu „Luxus" i pisma artystycznego „Głuszec"; był autorem akcji plastycznych i muzycznych, m.in. Chirurgia plastyczna; współautorem pierwszego happeningu Pomarańczowej Alternatywy we Wrocławiu pt. „Tuby, czyli zadymianie miasta" (1 kwietnia 1986). Uczestniczył w wydarzeniach artystycznych, m.in. w Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Bielska Jesień w Bielsku-Białej, Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki w Ostrowie Świętokrzyskim.
Zajmuje się malarstwem oraz aranżacją wnętrz z wykorzystaniem malarstwa iluzyjnego i innych technik dekoratorskich.
Więcej na stronie artysty >>

 

Jerzy GłuszekJerzy Głuszek współpracował przy powstawaniu pisma „Luxus" i „Głuszec"; brał udział w kilku happeningach i spektaklach. Tworzy głównie malarstwo i rysunek. Od 2005 roku zajmuje się również ilustracją artystyczną oraz grafiką satyryczną; zilustrował książkę dla dzieci „Dobrej nocy i sza" (2009).

Autor 16 wystaw indywidualnych w Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków) i za granicą, min. w Göteborgu, Sztokholmie (Szwecja), Oslo (Norwegia) i Trydencie (Włochy). Laureat wielu nagród w dziedzinie rysunku satyrycznego. Członek jury międzynarodowych konkursów satyrycznych.
Więcej na stronie artysty >>

____________________________________________________________________

 

Podczas wernisażu miało miejsce zdarzenie artystyczne z udziałem muzyków: Piotra Wojtasika (trąbka), Irka Głyka (perkusja) i Kingi Głyk (gitara basowa) oraz aktorki Anny Rakowskiej.

 

Piotr Wojtasik (trąbka), Kinga Głyk (gitara), wernisaż wystawy, fot. Krzysztof Morcinek

Piotr Wojtasik, Kinga Głyk (gitara), Irek Głyk (perkusja), wernisaż wystawy, fot. Krzysztof Morcinek

 

 

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog wydany przez Galerię Miejską we Wrocławiu, gdzie w sierpniu 2016 roku prezentowana była wystawa Andrzeja i Jerzego Głuszków „Synchronie".

Wystawa trwa od 3 do 29 stycznia 2017 roku. Wstęp wolny.

wernisaż: wtorek, 3 stycznia, 19.00

________________________________________

Jerzy Głuszek - Ilustracje dla dzieci i plakaty (Klubokawiarnia Aquarium)

3 - 29 stycznia 2017

Jerzy Głuszek jest cenionym ilustratorem. Szerokie spektrum jego prac: od książek dla dzieci, przez rysunek satyryczny po plakaty, cechuje charakterystyczna poetyka. Wystawa jego ilustracji dla dzieci i plakatów Jerzego Głuszka będzie ciekawym uzupełnieniem wystawy malarstwa braci.

___________________________________________________

W mediach o wystawie:

Wystawa Andrzeja i Jerzego Głuszków w Galerii Bielskiej BWA, Serwis telewizyjny ratusza, realizacja Ryszard Wesołowski, publikacja 30.01.2017., od 8'44"  >>        

"Wielobarwnie i poetycko", W Bielsku-Białej/ Magazyn Samorządowy Nr 2/352 20.01.2017, s.10 (pdf.>>)

"(Nie) tacy sami. Abstrakcje i baśnie bliźniaków", Kronika Beskidzka, 26 stycznia 2017, Nr 4 (3129), s. 32 (pdf. >>)

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>