AGNIESZKA NOWIŃSKA - ODDECH BARW

Klubokawiarnia Aquarium, 24 lipca - 30 sierpnia 2015


Fotorelacja z wernisażu >>

English version

 

Niewielka wystawa malarstwa realizowanego w unikalnej technice wykorzystującej wodę i oddech, którą artystka dogłębnie poznała podczas trzyletnich studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Walencji (Hiszpania). Inspirowane przyrodą prace są mocno nasycone kolorem.

 

    Agnieszka Nowińska, z cyklu “Oddech barwy”, 2015, akryle, tusz, pigment, 50 x 70 cm, fot. Archiwum artystki      Agnieszka Nowińska, z cyklu “Oddech barwy”, 2015, akryle, tusz, pigment, 50 x 70 cm, fot. Archiwum artystki


- „Nie maluję obecnie pędzlem, lecz wodą i oddechem. Tworzę, wydmuchując cząstki farby i formuję na płaszczyźnie dzieła laguny stalaktytów bądź nadaję pracy inny zamierzony kształt.
W ten sposób powstaje tło, na którym czasami poprzestaję, albo też dodaję kolejne formy aby nadać pracy większą wymowę. W procesie twórczym często pomaga mi natura: jest nią jeden z pięciu elementów: deszcz, element wody - to on tworzy te nieprzewidywalne formy, które później są przeze mnie komponowane w całość. Woda i oddech - te dwa nieodzowne elementy życia stały się dla mnie największym źródłem inspiracji" - tłumaczyła Agnieszka Nowińska.

 

Agnieszka Nowińska w trakcie pracy nad obrazami na wystawę w Galerii Bielskiej BWA, fot. Archiwum artystkiAgnieszka Nowińska jest bielszczanką, absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Ukończyła z wyróżnieniem studia z zakresu malarstwa i scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1998), uzyskała też dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP (1999). Jej projekt dyplomowy „Podróż do wnętrza Ziemi" na podstawie książki Juliusza Verne'a został zaprezentowany na wystawie „European Way of Life" w Galerii Carrousel w paryskim Luwrze (2001). W 2002 roku otrzymała stypendium naukowe Ministerstwa Kultury i Sztuki w Madrycie (Hiszpania). Doktorat artystyczny związany ze sztuką Tybetu obroniła z wyróżnieniem na Wydziale Akademii Sztuk Pięknych San Carlos Politechniki w Walencji w Hiszpanii (2006).
Artystka na co dzień mieszka za Oceanem, w USA. W 2012 roku otrzymała stypendium Forda, które zagwarantowało jej wystawę indywidualną w galerii Product 81 w Miami na Florydzie. W latach 2013-2014 wystawiała w wielu nowojorskich galeriach, m.in. w jednej z najlepszych galerii na Manhattanie - Onishi Gallery Project.
Od 2013 jest członkiem Underground Gallery w Arkansas (USA).


Wernisaż, spotkanie autorskie:
Klubokawiarnia Aquarium, czwartek, 6 sierpnia, godz. 19.00
Prowadzenie: Jan Picheta

 

Więcej informacji i zdjęć na stronie internetowej artystki >>

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>