ROZMOWA -JANUSZ KARBOWNICZEK

17 kwietnia - 10 maja 2015


English version
______________________

Fotorelacja >>

 

__________________________________________________________________________

Oprowadzanie autorskie po wystawie: piątek, 17 kwietnia, godz. 17.30

Wystawa "Rozmowa" prezentuje 40-letni dorobek z zakresie rysunku i malarstwa artysty związanego ze środowiskiem katowickim, od kilku lat mieszkającego w Bielsku-Białej.

Malarstwo Janusza Karbowniczka można usytuować pomiędzy sztuką kontemplacji a ekspresjonizmem, jest wysmakowane kolorystycznie i głęboko poruszające emocjonalnie, odnosi się do problemu ludzkiej kondycji, stanowi refleksję nad przemijaniem.
Poprzez tytułową „Rozmowę", nawiązującą do znanego z historii motywu Sacra Conversatione (Świętej rozmowy), artysta kieruje uwagę widza na dialog, jako sposób wzajemnego poznawania się.

 

Janusz Karbowniczek, Niespodzianka, 2013, olej, płótno, 100x130 cm


Janusz Karbowniczek urodził się w 1950 roku w Przemyślu. Studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1975 roku w Pracowni Plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego i Pracowni Książki prof. Stanisława Kluski. Od 1977 roku jest pedagogiem w macierzystej uczelni, obecnie jako profesor zwyczajny w Katedrze Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Autorską pracownię rysunku.
Zorganizował 60 wystaw indywidualnych rysunku i malarstwa w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 300 wystawach w Polsce i za granicą.
Laureat wielu nagród, m.in.: Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa „Bielska Jesień" w BWA Bielsko-Biała (1979 - Medal, 1989 - Medal Srebrny); II Nagrody podczas Wystawy malarstwa rysunku i grafiki „Nadzieja jest w Nas" w Poznaniu (1985); I Nagrody Salonu Zimowego w Radomiu (1987); Grand Prix Praca Roku '93, Galeria Art-Nova 2, Katowice (1994); Nagrody Muzeum Okręgowego w Radomiu na Triennale Autoportretu w Radomiu (2006). Odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2013).

 

Janusz Karbowniczek, Dzień ósmy, 2009, olej, płótno, 20x100 cm

 

Janusz Karbowniczek, Rozmyślania, 2006, ołówek, tempera, 90x60 cm

 

Janusz Karbowniczek, Ciche notatki, 2011, olej, płótno, 120x100 cm

 

„Rozmowa" - sięgając do znanego z historii motywu Sacra Conversatione (Świętej rozmowy) - podkreśla aktualność dialogu, jako sposobu wzajemnego poznawania się. Ów dialog kulturowy rozgrywa się na kilku równoległych płaszczyznach: w płaszczyźnie historycznej jest sporem z tradycją, w ujęciu psychologicznym - dialogiem z odbiorcą, a w kategoriach „przekraczania" stanowi rozmowę ze światem, z współczesnością, z absolutem. Temat rozmowy od „zawsze" jest obecny w mojej twórczości, stanowiąc uniwersalną wymianę wartości, będąc sposobem poszukiwania sensu bycia i odkrywania w ujęciu ludzkim i ponadrealnym. Stwarza możliwość odszukiwania miejsca i roli jednostki w świecie globalizacji w czasach niepokory i niepamięci.
„Rozmowa" jako spotkanie i możliwość porozumienia przenosi nas w ostatni okres doświadczenia artystycznego, kiedy dzieło stając się faktem, zrywa z przeszłością i wchodzi w relację ze społeczeństwem. W intencjonalnej przestrzeni Galerii obraz przejmuje rolę twórcy, biorąc za niego odpowiedzialność i odgrywając ostatni akt spektaklu już tylko z widzem.
                                                                          
           Janusz Karbowniczek

 

Czas trwania wystawy: 17 kwietnia - 10 maja 2015 roku.

____________________________________________________

W mediach o wystawie:
Magdalena Nycz, "Rozmowa na płotnie i papierze", "Kronika Beskidzka" nr 17, 29.04.2015, str. 37 (pdf )

Marta Odziomek, "Kolory, baletnice i mural w galerii sztuki", "Gazeta Wyborcza", Katowice Bielsko-Biała, 29.04.2015, str. 7 (pdf )

______________________________________________________________

Żonkile na wernisażu

 

żonkil, symbol akcji społecznejPodczas wernisażu miała miejsce akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile 2015”, organizowana przez uczniów bielskich szkół w dniach 17–19 kwietnia, upamiętniająca 72. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Uczestnicy projektu „Bielsko-Biała. Żydzi Bliżej Nas” rozdawal;i gościom wernisażu papierowe żółte żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

 

 

Uczniowie rozdawali żonkile podczas wernisażu. Zobacz fotorelację na Facebooku stowarzyszenia "Bielsko-Biała. Żydzi bliżej nas" >>

 

Akcja „Żonkile”, zainicjowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, organizowana została już po raz trzeci. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

 

 Więcej o Akcji „Żonkile 2015” w Bielsku-Białej  >> 

_________________________________________________________________________

Wystawie towarzyszą warsztaty rysunku prowadzone przez artystę.
Czytaj o warsztatach >>

 

 

                   

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>