FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY 2014

2 - 30 stycznia 2015


____________________
Fotorelacja z wernisażu >>
____________________
Aktualności TVP3 >>
_____________________

Rozstrzygnięcie konkursu dla widzów >>

_____________________

WSTĘP WOLNY!

________________________

English version

 

 

_____________________________________________________________________________

Wildlife Photographer of The Year 2014

Wystawa „Wildlife Photographer of the Year 2014/ Fotografia dzikiej przyrody 2014" jest pokłosiem jubileuszowej, 50. edycji konkursu, który rokrocznie, od 1965 roku, organizuje Natural History Museum w Londynie i BBC Worldwide. Co roku kilka tysięcy fotografów nadsyła do Londynu swoje zdjęcia wykonane w naturalnych plenerach na wszystkich kontynentach, będące wynikiem wnikliwej obserwacji flory i fauny, często wielomiesięcznego podążania szlakami dzikich zwierząt.

 

Jury wybiera finalistów i zwycięzców poszczególnych kategorii. W obecnej edycji jurorzy ocenili 41 tys. 421 zdjęć nadesłanych z ponad 90 krajów. Każdorazowo wystawa prezentuje ok.100 najciekawszych, nagrodzonych i wyróżnionych, zdjęć dzikiej przyrody, ukazujących bogactwo życia na Ziemi.

 

© Christian Vizl, Meksyk, Podwodny blask

 

© Javier Aznar Gonzalez de Rueda, Hiszpania, Nocne skradanie się

 

© Matthew Smith, Wielka Brytania/Australia, Przepływając

 

Nagrodę główną i tytuł Wildlife Photographer of the Year 2014 / Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Michael „Nick" Nichols z USA za czarno-białe zdjęcie pt. „The Last Great Picture" („Ostatni taki wspaniały obraz"). Autor zwyciężył też w kategorii „Czerń i biel". Ten archetypiczny obraz ukazuje śpiące lwice z młodymi, odpoczywające na skałach krótko po tym, jak przepędziły atakujące je samce. Autor sfotografował lwy w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii, gdzie wędrował za stadem przez sześć miesięcy. Zdjęcie wykonane zostało w technice podczerwieni, pozwalającej ujrzeć to, co niewidoczne dla oka, która sprawia, że obraz jawi się jako magiczny, tajemniczy i niespotykany.

Tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2014 / Młody Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Hiszpan Carlos Perez Naval (w kategorii do 10 lat) za zdjęcie pt. „Stinger in the Sun" („Żądło w słońcu"), ukazujące skorpiona w blasku słońca.

Nie brak wśród najlepszych fotografów  obecnej edycji konkursu także Polaka - Łukasz Bożycki z Warszawy został finalistą kategorii „Ssaki" za zdjęcie pt. „Winter hang-out" („Zimowe zawieszenie"). Autor, łączący zawód biologa z pasją fotografowania przyrody, uchwycił w obiektywie pogrążonego w hibernacji nietoperza - nocka rudego - w starym bunkrze z czasów II wojny światowej, podczas wyprawy zimowej w Puszczy Piskiej na Mazurach, w towarzystwie znawcy tych ssaków Piotra Tomasika. Zwycięskie zdjęcie zadedykował przyjacielowi, który zmarł wkrótce po wyprawie.

 

© Will Jenkins, Wielka Brytania, Zielony smok

 

W obecnej edycji konkursu jest kilka nowości - w poszczególnych, nieco zmienionych, kategoriach, nie ma kolejnych miejsc i wyróżnień, ale jest kilku finalistów i jeden zwycięzca. Po raz pierwszy ustanowiono nową nagrodę specjalną - People's Choice Award (Nagroda Publiczności). Spośród tysięcy wszystkich zdjęć niezakwalifikowanych do wystawy jury wybrało 50 i poddało je publicznej ocenie i wyborowi, poprzez głosowanie internetowe. Efektem jest pięć dodatkowych fotografii, które można zobaczyć na stronie internetowej konkursu: www.wildlifephotographeroftheyear.com  (zdjęcia te nie są prezentowane na premierowej wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie). Wśród piątki finalistów jest także fotografia wykonana przez Polaka, Marka Kosińskiego pt. „Jelenie i żurawie".

 

© Marek Kosiński, Polska, Jelenie i żurawie

 

- „Marek Kosiński był pierwszym polskim fotografikiem, którego praca znalazła się na wystawie, w edycji 2002 roku, a więc jego powtórny sukces przyszedł dopiero po dwunastu latach. Ale w międzyczasie syn państwa Kosińskich, Bartek, został zwycięzcą kategorii ‘Poniżej 10 lat' w edycji Wildlife Photographer of the Year 2012. Za to praca Łukasza Bożyckiego po raz pierwszy została zakwalifikowana do wystawy w poprzedniej edycji w 2013 roku i teraz  - już po roku - podobny sukces" - mówi o udziale Polaków konkursie Jerzy Zegarliński, kurator wystawy w Polsce.

© Alexander Badiajew, Rosja/USA, Mysz, księżyc i komar

 

Uroczyste otwarcie wystawy, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród 50. edycji konkursu miało miejsce 21 października 2014 roku w londyńskim Natural History Museum. Po londyńskiej prezentacji, w 2015 roku wystawa wędruje po całym świecie - w Polsce gości po raz 13. W Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej wystawa prezentowana jest nieprzerwanie od 2004 roku, za każdym razem przyciągając rekordową ilość zwiedzających. W 2015 roku inauguracja polskiej trasy wystawy znowu odbyła się w Bielsku-Białej, następnie zdjęcia pokazywane są w 11 innych miastach. Wystawie patronują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska.

Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na www.FotografiaDzikiejPrzyrody.pl

 

Po raz siódmy sponsorem wystawy w Galerii Bielskiej BWA były Zakłady Tłuszczowe „Bielmar" w Bielsku-Białej. Dzięki temu wstęp na tę niezwykle popularną wystawę był w Galerii Bielskiej BWA bezpłatny; galeria wydłużyła także godziny otwarcia na czas trwania ekspozycji: od poniedziałku do piątku czynna była od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian - od godz. 10.00 do 18.00.

Czas trwania wystawy: od 2 do 30 stycznia 2015 roku.

______________________________________________________________________________

Wildlife Photographer of the Year jest własnością Natural History Museum i BBC Worldwide

 

Natural History Museum             BBC Worldwide

 

 

Patronat honorowy:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Minister Środowiska

 

Sponsor wystawy:

Wodociągi Polskie

 

Patronat medialny wystawy:

Fotokurier         Fotopolis          Poznaj Świat

 

Organizacja wystawy w Polsce:

Agencja Zegart

 

Sponsor wystawy w Bielsku-Białej:


Zakłady Tłuszczowe Bielmar w Bielsku-Białej Spółka z o.o.

 

________________________________________________________

W mediach o wystawie:

Marta Odziomek, "Najlepsze dzikie kadry w Galerii Bielskiej BWA", "Gazeta Wyborcza" Katowice, Bielsko-Biała, 23.12.2014, str. 6 (pdf)

"Wernisaż wystawy Fotografia Dzikiej Przyrody 2014 w Galerii Bielskiej BWA, portal BB365.info (aktualizacja 8.12.2014) >>

"BWA: Wildlife Photographer of the Year 2014", portal Bielsko.info (aktualizacja 17.12.2014) >>

Marcin Grabowiecki, „Fotografia dzikiej przyrody 2014 w Bielsku-Białej", Fotopolis.pl (aktualizacja 19.12.2014) >>

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>