MICHAŁ BAŁDYGA - WSZYSCY JESTEŚMY SUPERBOHATERAMI

28 października - 7 listopada 2013 (witryna Galerii Bielskiej BWA)


________________________________________________________________________________

logo projektu „Wszyscy jesteśmy superbohaterami”

W ciągu 11 dni, od 28 października do 7 listopada 2013, w witrynie Galerii Bielskiej BWA będzie eksponowana wystawa plakatów Michała Bałdygi, będących częścią jego projektu „Wszyscy jesteśmy superbohaterami".

Plakaty z wizerunkami bohaterów, którzy pomimo różnego rodzaju niepełnosprawności odnieśli sukcesy w uprawianych przez siebie dziedzinach sztuki, sportu czy nauki są częścią kampanii artystyczno-społecznej, która ma na celu nie tylko pokazanie heroizmu w przekraczaniu ograniczeń ciała i umysłu, ale przede wszystkim tego, że w głębi swojego człowieczeństwa wszyscy jesteśmy tacy sami. Na plakatach zaprojektowanych przez Michała Bałdygę zostali uwiecznieni m.in.: niewidomy chłopiec Ben Underwood, który rozwinął zdolność echolokacji, kompozytor Ludwig van Beethoven, naukowiec Stephen Hawking, muzyk Stevie Wonder, malarka Frida Kahlo, aktor Christopher Reeve, sportowcy - Natalia Partyka i Michał Chrobak, modelka Aimee Moullins.

 

 

Michał Bałdyga, projekty wizerunków bohaterów kampanii  „Wszyscy jesteśmy superbohaterami”

 


Artysta tak mówi o idei przewodniej swojego projektu:
„(...) Chcę pokazać niepełnosprawnych w inny sposób. W komiksach spotkamy Superbohaterów, którzy ratują świat przed zagładą. Oni wygrywają z problemami globalnymi, niepełnosprawni walczą z wewnętrznymi, osobistymi ograniczeniami ciał i umysłów. Pierwsi eksponują moc siły, a drudzy siłę słabości. Te różne wizerunki mają  wspólne cechy: walkę, siłę, unikalność, tajemnicę istnienia i zwycięstwo. Każdy człowiek niesie w sobie coś unikalnego co czyni go super i co pozwala mu na realizację swojego przeznaczenia. Powinniśmy to odnaleźć i rozwinąć znajdując sposób na spełnienie bez względu na swoją sprawność, wtedy stajemy się bohaterami. Spełnienie swojego życia i jego sensu bez porównywania z kimkolwiek buduje naszą wewnętrzna wartość i pozwala poszukiwać tego Kim Jesteśmy żyjąc na Ziemi pod Słońcem."

Michał Bałdyga, muzyk Stevie Wonder, plakat z serii „Wszyscy jesteśmy superbohaterami”

Michał Bałdyga, sportowiec Michał Chrobak, plakat z serii „Wszyscy jesteśmy superbohaterami”


„(...) Uważam, że trzeba stworzyć mit niepełnosprawnego superbohatera, tego, który może więcej. Zbudować wzorzec zachowań dla nowych pokoleń. Przekaz konstruuje model zachowania wobec innych i siebie. W dawnych czasach bohaterów przedstawiano na misach, tarczach itd. Dziś zmieniły się środki, jest reklama, telewizja, plakat. Aby dotrzeć do większego grona odbiorców, trzeba umieć wykorzystać to, co daje nam współczesność. Na przykład sposób przedstawienia bohaterów mojej akcji spowodował, że zaistnieli w komiksie, a więc w sztuce popularnej. Jednak samo przedstawienie nie wystarczy. Trzeba tę sztukę wystawić na widok publiczny, zaatakować społeczeństwo billboardami, citylightami, t-shirtami. Tylko w ten sposób superbohaterowie ujrzą światło dzienne, gdy będą pośród ludzi, a nie w komiksach."

Oprócz plakatów, które zobaczymy w galerii, elementami projektu są także billboardy, citylighty, pocztówki z wizerunkami Superbohaterów, krótki spot w kinach, koszulki z nadrukami logo nowego Superbohatera, strona internetowa promująca ideę Superbohatera i wszelkiego rodzaju materiały promocyjne, w intencji autora mające na celu dotarcie do młodego pokolenia.
Ekspozycja w Bielsku-Białej będzie poprzedzała pokazy w innych miastach - Poznaniu, Wrocławiu, w kilku miastach Śląska oraz Krakowie, gdzie elementy projektu będą widoczne od początku do końca listopada.

Strona internetowa projektu >>
Projekt na Facebooku >> 

Michał Bałdyga (ur. w 1980 r. w Warszawie) - artysta, performer, twórca instalacji. Ukończył studia na kierunku Edukacji Artystycznej w 2006 r. oraz Projektowania Graficznego w 2010 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
W swoich pracach balansuje na granicy pomiędzy realnym a symbolicznym działaniem. Bada stosunek własnej osoby do zdarzeń wokół oraz do samego siebie, do problemów barier fizycznych, psychicznych i mentalnych życia. Brał udział w szeregu wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Inicjator kampanii na rzecz pozytywnego postrzegania niepełnosprawności Wszyscy jesteśmy superbohaterami.

 

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>