SIGGI HOFER & MARCIN MACIEJOWSKI "FANTOM"

23 czerwca do 26 sierpnia 2012

Uk_flag


Bilet na wystawę tylko 1 zł !
Środy - wstęp wolny

____________________________________________________________________

Siggi Hofer & Marcin Maciejowski - "Fantom"

Kuratorka wystawy - Goschka Gawlik (Wiedeń)

 

Siggi Hofer and Marcin Maciejowski, Fantom

 

Wystawa „Fantom" w Galerii Bielskiej BWA prezentuje najnowsze prace austriackiego artysty Siggiego Hofera i polskiego malarza Marcina Maciejowskiego, specjalnie przygotowane na pokaz w Bielsku-Białej. Tytuł wystawy to także nawiązanie do obrazu Siggiego Hofera pt. „Fantom". Jest to jedna z wielu prac tekstowych, jakie pokazuje bielska wystawa.

W zamyśle kuratorki Goschki Gawlik, wystawa w Galerii Bielskiej BWA to spotkanie dwóch rozpoznawalnych indywidualności artystycznych - zderzenie i konfiguracja ich prac, co pozwoli określić zarówno relacje artystyczno-językowe ich sztuki, jak i kulturowe oraz polityczne rozbieżności lub wręcz przeciwieństwa. Jednym z kluczy do odczytania wystawy stanie się sens (a może nonsensowność?) pojęć „indywidualności" i „oryginalności" w dzisiejszej postglobalnej rzeczywistości.

Miejscem spotkania młodych artystów przed dziesięcioma laty stał się - nieprzypadkowo - Wiedeń. Siggi Hofer przybył do stolicy Austrii z Południowego Tyrolu, który do roku 1919 należał, podobnie jak  - do 1918 roku - Galicja, do Monarchii Habsburgów. Także Marcin Maciejowski - po kilkuletniej offowej działalności w ramach nieformalnej Grupy Ładnie w Krakowie - rozpoczął indywidualną wystawą w Wiedniu (2003) swoją międzynarodową karierę, która otworzyła przed nim nowe perspektywy artystycznego rozwoju. Bielsko-Biała, zwane dawniej „Małym Wiedniem", może być ponadto tropem dla szukania innych, głębiej ukrytych w historii relacji między oboma artystami.
Posługując się niczym „wzniosłym obiektem ideologii" silnie zainscenizowanym obrazem i tekstem w różnych formalnych wariantach, sprzęgając stare i nowe systemy znaków i narodowo-kulturowe kody, wystawa oferuje skrajną sztuczność, szokujące fikcje i fabuły, realizm, idealizm i materializm - fantomy rzeczywistości niedające się jednoznacznie przedstawić w ramach dominujących narracji, ale nadające spójność pragnieniom podmiotów. Zarówno u Hofera jak i Maciejowskiego pojawiają się - w zależnościach między identyfikacją wyobrażeniową i symboliczną - fantazmaty, odwołujące się do wspomnień z dzieciństwa, topografii miejsc, historii, etyki, religii i polityki. Mieszają się one z wątkami indywidualnie doświadczanej rzeczywistości oraz motywami zaczerpniętymi z artworldu. Jednak w procesie świeckiej popkulturowej erozji fantazmaty uzyskują  trywialną strukturę fantomu.

Maciejowski i Hofer - poprzez naśladujące się nawzajem obrazy i obiekty, parodiujące lub kontrujące się słowa, pojęcia i podmioty, poprzez ironię, zabawę, iluzję i szyderstwo - ukazują kontrowersyjność pojęć i emocji dotyczących autonomii indywidualnej i zbiorowej tożsamości artysty oraz jego praw do egzystencji, a także usytuowania na międzynarodowym rynku sztuki.

W wernisażu wystawy "Fantom", który odbył się 22 czerwca 2012 roku, wzięli udział Jacek Krywult - Prezydent Miasta Bielska-Białej, Christophe Ceska - Konsul Generalny Republiki Austrii oraz goście zaproszeni z Krakowa (wśród nich prof. Tomasz Gryglewicz z Instytutu Historii Sztuki UJ).

 

Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczny polsko-angielski katalog z tekstami Łukasza Białkowskiego, Wojciecha Szymańskiego i Goschki Gawlik.

 

_________________________________________________________________

WAKACYJNA SCENA SIGGIEGO

Rzeźba Siggiego Hofera pt. "This Is Your Stage Baby  Best Siggi Hofer" jest drewnianą pustą sceną o wymiarach 3 x 3 m, na której każdy chętny do autoprezentacji może wystąpić.

 

Na Wakacyjnej scenie Siggiego

 

Więcej o scenie i programie wystapień >>

 

_________________________________________________________________

 



Siggi Hofer - jest rysownikiem, malarzem, performerem, a także poetą. Tworzy obiekty i instalacje przestrzenne. Urodził się w 1970 roku w Brunico w Górnej Adydze (Południowy Tyrol, Włochy). Studiował malarstwo w Master School of Painting w Grazu (Austria) u prof. Gerharta Lojena (1990-1992). Absolwent Universität für Angewandte Kunst w Wiedniu, gdzie studiował w latach 1993-1998 u prof. Mario Terzica. Współzałożyciel grupy twórczej RAIN (2000). Otrzymał wiele nagród, w tym w 2009 roku prestiżową austriacką Msgr. Otto Mauer Preis i w 2010 roku Paul Flora Award, Innsbruck/Bolzano. W Polsce miał indywidualną wystawę pt. „Dwatysiącedwie mile" w Galerii Raster w Warszawie (2002).
W swojej sztuce często powraca do tematu ojczyzny - narciarskiego raju tłumnie odwiedzanego przez turystów. Spogląda także na historię, tę przeszłą i przyszłą, lokalną i obcą, nawiązując jednocześnie do wspomnień z dzieciństwa. Posługuje się szokującymi zestawieniami kolorów, wyolbrzymioną skalą, stylistyką komiksową i tekstem. Jednym z głównych motywów jego twórczości są wnętrza: mieszkanie, atelier, relacje pomiędzy mieszkańcami i budynkami, wnętrzami ludzi i domów. Jego sztuka porusza tematy życia i śmierci oraz szarpaniny o przeżycie. Artysta nawiązuje także do estetyki buntu i oporu.
Mieszka i pracuje w Wiedniu, prowadzi zajęcia ze studentami na Technische Universität Wien (Sztuka jako praktyka architektoniczna).

Marcin Maciejowski jest malarzem, rysownikiem, autorem ilustracji prasowych, komiksów i murali. Urodził się w 1974 roku w Babicach k. Krakowa. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał w 2001 roku w pracowni plakatu prof. Piotra Kuncego. W latach 1996-2001 należał do formacji artystycznej Grupa Ładnie. Autor pracy pt. „Jak tu teraz żyć", prezentowanej na 400 billboardach w największych miastach w Polsce przez Galerię Zewnętrzną AMS (2002). Laureat Paszportu „Polityki" w dziedzinie plastyki (2002). W roku 2010 miał dużą retrospektywna wystawę pt. „Tak jest" w Muzeum Narodowym w Krakowie; otrzymał także prestiżową niemiecką nagrodę Lovis Corinth Preis 2010. Tematy do swojego realistycznego, postpopartowego malarstwa czerpie z narracji występujących w mass mediach, fotografii, reklamie, książkach i Internecie. Tak znalezione obrazy często wpisuje w kanony pochodzące z historii sztuki. W swoich obrazach stosuje również, jak w komiksach, teksty w dymkach. Sięga zarówno po motywy z banalnej codzienności jak i historyczne tematy, te ostatnie aktualizując także przez sam sposób malowania nawiązujący do różnych dwudziestowiecznych klasycznych „izmów".

***

Zobacz najnowsze prace Marcina Maciejowskiego w Wilkinson Gallery >>

Wystawa trwa od 23 czerwca do 26 sierpnia 2012 roku.

 

 

 

 

_______________________________________________________________________

 

Marcin Maciejowski, Why do you devote, 2012

 

Siggi Hofer, Nobody, 2011, pastel i ołówek na papierze, 150x175 cm

 

Wystawę wsparły:

Austriacki Konsulat Generalny oraz Austriackie Forum Kultury w Krakowie.

 

UWAGA! Można dojechać z Krakowa na wernisaż
Dla osób chcących dojechać na otwarcie wystawy z Krakowa (i powrócić w tym samym dniu), Galeria przygotowała bezpłatny przejazd autobusem.
Szczegóły przejazdu >>

 

Więcej o Marcinie Maciejowskim:

* na www.culture.pl >>

* O wystawie "Tak jest" w Muzeum Narodowym w Krakowie
czytaj w OBIEGU >>

O Siggim Hoferze:

* Galeria Raster >>

___________________________________________________________

 

O wystawie "Fantom" piszą i relacjonują:


*  
Łukasz Białakowski, Fantomowa zagadka, czyli jak poważnie rozmawiać o duchach, "OBIEG" >>

* Recenzja i fotorelacja Pauliny Włodarczyk, "Poland-art" >>

* TV Bielsko >>

Weronika Lewandowska, "To Twoja scena, kochanie!". Maciejowski, Hofer i ich "Fantom" na wakacje w Bielskiej Galerii BWA
na blogu Weroniki Lewandowskiej w portalu natemat.pl >>

Tygodnik "Kronika Beskidzka", (m) "Ironia, iluzja, scena i...". Austriacko-polska wystawa w Galerii Bielskiej BWA, "Kronika Beskidzka", 5 lipca 2012 nr 27, s. 36 (pdf.)

 

Jak zaplanować sobie kulturalnie sierpień, radzi Zofia Fabjanowska-Micyk
Do 26 sierpnia - Wystawa "Siggi Hofer & Marcin Maciejowski. FANTOM"

"Zwierciadło"/Kultura/wydarzenia, str.122
czytaj >>

 

Piotr Bernatowicz, "Ważne tematy", w cyklu "Czytanie sztuki/Marcin Maciejowski", "Arteon" nr 8/sierpień 2012, ss. 32, 32. (pdf.)

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>