CAROLE BENZAKEN

22 lutego do 25 marca 2012


*Fotorelacja * TV Bielsko

Projekt „Saviv saviv" („Wokół, wokół"), odnoszący się do starotestamentowej Księgi Ezechiela, przygotowany został specjalnie dla Bielska-Białej, miasta, które mieszkająca w Paryżu artystka odwiedziła w 2009 roku, na zaproszenie Instytucji Kultury Ars Cameralis. Odkrycie, że galeria sztuki powstała na zgliszczach synagogi, którą w połowie września 1939 roku zburzyli hitlerowcy, podziałało na Carole Benzaken jak wyzwanie.

 

Carole Benzaken, Megillah Ben Adam, 2010–2011, fragment ekspozycji w Muzeum MAHJ, Paryż, rysunki drukowane na płótnie, 30 x 0,26 m © ADAGP, Paris, 2011

 

„Znaleźć się tuż nad przepaścią, tak blisko tego, czego znieść się nie da - musiałam wrócić, żeby sfilmować, opracować tę wystawę, obok otwierającej się otchłani. Wrócić i zakończyć podróż na Auschwitz-Birkenau" - notowała artystka swoje emocje podczas pobytu w Bielsku-Białej.

Tworząc zręby idei bielskiej ekspozycji, sięgnęła do pism proroków, do proroctwa Ezechiela, mówiącego o przejściu przez dolinę śmierci i o zmartwychwstaniu.

„Ten tekst porwał mnie, poprowadził (...). To oczywiście tekst Ezechiela nadał tej wystawie tytuł, ale nie tylko - także połączenie wszystkich tablic wokół owej doliny pełnej wyschłych kości oraz przeistoczenie śmierci w pulsujące życie, tchnięte w kłącza pochyłych drzew, krwioobieg, z którego tryska całe to życie wokół".

W październiku 2011 roku pierwszą ekspozycję związaną z bielskim projektem artystka zaprezentowała w Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Paryżu, nazywając ją „przystankiem na drodze do Bielska-Białej". W Galerii Bielskiej BWA nastąpi kolejna odsłona wystawy, obejmująca m.in. ponad 30-metrową wstęgę z wybranymi cytatami z księgi Ezechiela „Megillah ben Adam", prace malarskie: „Od drzwi do drzwi", „Strange Fruit" oraz prace na papierze.

 

Carole Benzaken, Od drzwi do drzwi, akryl, olej, płótno, © ADAGP, Paris Courtesy of Galerie Nathalie Obadia, Paris /Bruxelles

 

Carole Benzaken - urodzona w 1964 roku w Grenoble we Francji - jest niezwykle ważną postacią europejskiej sceny artystycznej. Krytycy zgodnie twierdzą, iż przyczyniła się do powrotu malarstwa na współczesną scenę artystyczną.
Podstawą jej pracy jest bank obrazów wyszukiwanych w prasie i mediach, są to także filmy i fotografie z jej własnych zbiorów. Działa równocześnie poprzez malowany obraz oraz cyfrowe medium. Bardzo wcześnie ulubioną formą jej dzieł stał się kształt zwoju.

Jest absolwentką Supérieur d'Arts Plastiques oraz  Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts de Paris (1990).
Wyjątkowość i moc jej twórczości plastycznej zostały szybko docenione, i już w 1994 roku Fundacja Cartier poświęciła jej całą wystawę. Artystka uczestniczyła w licznych wystawach we Francji i za granicą (Villa Arson, Nicea, 1995; CAPC Bordeaux, 1999; Muzeum Sztuki Współczesnej Gunma, Japonia, 1998; Espace Paul Ricard, Paryż, 1999; "Dear Painter, paint me", Centrum Georges Pompidou, 2002; Schirn Kunsthalle, Frankfurt oraz Kunsthalle, Wiedeń ; Muzeum Sztuk Pięknych w Tourcoing, 2003). Została laureatką nagrody Marcela Duchamp w 2004 roku, rok później miała wystawę w Musée National d'Art Moderne, w 2006 roku w MoMA w Nowym Jorku, a w 2011 została odznaczona orderem  Legii Honorowej. Jej prace ozdabiają liczne kolekcje publiczne i prywatne we Francji i za granicą. Od 1993 roku reprezentowana jest przez galerię Nathalie Obadia.

 

Carole Benzaken, Dziwny owoc, 2011, obiekt, fragment, © ADAGP, Paris Courtesy of Galerie Nathalie Obadia, Paris /Bruxelles

 

Kuratorem wystawy jest Nathalie Hazan-Brunet.

Ekspozycja „Saviv saviv", której organizatorem jest Instytucja Kultury Ars Cameralis w Katowicach, powstała we współpracy z Galerią Bielską BWA, Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu MAHJ w Paryżu i Galerią Nathalie Obadia, Paris / Bruxelles.

Ars Cameralis

Carole Benzaken pisze o genezie i idei wystawy "Saviv saviv" >>

Carole Benzaken pisze o genezie i idei wystawy "Saviv Saviv" - wersja francuska >> (version franҫaise)

 

Proroctwo Ezechiela oraz praca Carole Benzaken "Megillah Ben Adam", 2010-2011 (rysunki przetworzone cyfrowo drukowane na płótnie, 26x3180 cm)>>
tłumaczenie na podstawie: Biblia Poznańska, wyd. III, Poznań 1998 r.


Więcej o artystce na http://www.carolebenzaken.com/

Wernisaż wystawy: wtorek, 21 lutego 2012 roku, godz. 18.00

Wystawa trwa od 22 lutego do 25 marca 2012

 

* Wywiad z artystką w "Gazecie Wyborczej" >>

* Recenzja Łukasza Kałębasiaka >>

* Recenzja ks. dr. Marka Studenskiego >>

* Diecezjalna Telewizja Internetowa >>
Komentarz Franciszka Kopczaka do Ewangelii w scenerii wystawy "Saviv saviv"

 

 

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>