Xawery Wolski PORTRET

13 maja - 12 czerwca 2011


wirtualna panorama >>


X. Wolski w TV Bielsko >>

Zdjęcia z wernisażu >>

O.pl / Wydarzenia >>

Łukasz Kropiowski, Prawdy o ciągłości i przemijaniu, Format, Nr 3 (61) 2011, str. 78 (pdf.)

 

english version

 

 

Wystawa rzeźby, instalacji, obiektów i rysunków artysty mieszkającego i pracującego w Meksyku, tworzącego inspirowane historią i prehistorią obiekty rzeźbiarskie, płaskorzeźby i wieloelementowe instalacje wykonywane początkowo z marmuru, a następnie z terakoty (wypalanej gliny) - materiału najczęściej używanego przez artystę - oraz innych naturalnych materiałów, np. surowego jedwabiu, włosów i ziaren owoców.

 

Xawery Wolski, fragment wystawy PORTRET, fot. K. Morcinek

 

Xawery Wolski, fragment wystawy PORTRET, fot. K. Morcinek

 

Twórczość Xawerego Wolskiego jest zapisem konfrontacji różnych wymiarów czasu, w przyrodzie i kulturze, w Polsce i na emigracji. Podróżując po świecie i poznając różne kultury, fascynował się ich dorobkiem, inspirował nimi i wzbogacał język swojej sztuki - tak było m.in. w Carrarze, gdzie rzeźbił w marmurze, w Meksyku i Limie, gdzie fascynowała go glina, czy ostatnio Bangkoku, w którym zainteresował się m.in. tradycjami tkackimi i jedwabiem oraz celadonem i jego dziedzictwem w Tajlandii.

 

Xawery Wolski, fragment wystawy PORTRET, fot. K. Morcinek

 

Xawery Wolski, fragment wystawy PORTRET, fot. K. Morcinek

 

„Glina, to materiał pierwotny, z historia sięgającą aż do stworzenia człowieka opisanego w „Księdze Rodzaju", wywołuje więc, poprzez nieskończoną liczbę odniesień, nie tylko skojarzenia wywołane trwaniem, (...) ale i ze związkiem człowieka z ziemią. Glina obciążona jest pamięcią. Ale ponadto, glina wyrabiana ręcznie z wodą, jak to czyni Wolski, a następnie wypalana w wysokich temperaturach, doświadcza nieodwracalnego, przemiany prowadzącej ku nowej tożsamości, już nie miękkiej, ale twardej, solidniejszej, trwalszej. Wszystkie skojarzenia, jakie wywołuje to medium nawiązują do czasu, pamięci, ludzkiej interwencji w naturę, przejścia i transformacji, tematów fundamentalnych, obecnych pośrednio lub bezpośrednio w twórczości Wolskiego" - pisał o twórczości Wolskiego Octavio Zaya w katalogu wystawy „Czas. Tu i tam" w warszawskiej Zachęcie.

 

Xawery Wolski, fragment wystawy PORTRET, fot. K. Morcinek

 

Xawery Wolski, fragment wystawy PORTRET, fot. K. Morcinek

 

Duża, wielowątkowa wystawa w Galerii Bielskiej BWA jest przeglądem najciekawszych dokonań artysty. Zestawienie prac stworzonych w Meksyku i Tajlandii, funkcjonujących dotąd w odmiennych kontekstach kulturowych, umożliwi nowe ich odczytanie, pozwoli na dialog pomiędzy dwoma źródłami inspiracji, które - jak twierdzi artysta - „oddalone są w sensie geograficznym, ale mają wiele wspólnego w sensie antropologicznym i wykorzystania materiałów rzeźbiarskich oraz ich funkcji".

 

Xawery Wolski, fragment wystawy PORTRET, fot. K. Morcinek

 

„Poprzez przyjętą postawę i praktykę artystyczną Xawery Wolski nawiązuje do pradawnych sposobów przemieniania materii, do świętych praktyk garncarzy i kowali. W jego twórczości jest coś z alchemii. Operując naturalnymi materiałami - gliną, wodą, brązem i ogniem - zgodnie z prawami przyrody nadaje rzeźbie nową, osadzoną nie tylko w naturze, jakość. Terakota - medium, w którym realizuje większość swoich rzeźb - sytuuje go blisko wytwórstwa w jego pierwotnej, znacznie zmitologizowanej postaci" - określał twórczość artysty Stefan Szydłowski, kurator wystawy „Czas. Tu i tam".

 

Xawery Wolski, fragment wystawy PORTRET, fot. K. Morcinek

 

Xawery Wolski urodził się w Warszawie w 1960 roku. W latach 1980-1983 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, następnie w Academie des Beaux-Arts w Paryżu (1983) i w New York Studio School of Drawing, Painting and Sculpture (1984). W latach 1985-1987 rzeźbił w marmurze w Carrarze we Włoszech. W 1991 roku ukończył studia w Institut des Hautes Études en Arts Plastiques w Paryżu. Kilkakrotnie był stypendystą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Kultury Francji oraz Pollock-Krasner Foundation w Nowym Jorku, co pozwoliło mu m.in. zdobywać wiedzę o kulturze prekolumbijskiej. Od 1996 roku przebywa w Meksyku. Działał tam w nieformalnym kręgu artystycznym miasta Meksyk, gdzie poznał wybitnego meksykańskiego rzeźbiarza Juana Soriano. W latach 2008-2009 dzięki zaproszeniu Fundacji Jim Thompson artysta pracował w Bangkoku, eksperymentując tym razem z materiałami pochodzącymi z Azji.

 

Artysta wystawiał swoje dzieła w Europie, USA i Ameryce Południowej. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w Polsce, Francji, Hiszpanii, USA, Argentynie, Peru, Meksyku, Niemczech, Belgii, Szwajcarii i Włoszech, a monumentalne rzeźby wzbogacają przestrzeń publiczną miast na kilku kontynentach - są to m.in. „Krople" (Artwalk, Miami, 2005), „Kolumna" (Museo de Arte de Zapopan, Guadalajara, 2003), „Łańcuchy" (Museo Rufino Tamayo, Meksyk, 1999).
Xawery Wolski jest laureatem wielu prestiżowych nagród przyznanych mu we Francji i USA.

W Polsce pierwszą, dużą wystawę prac artysty zaprezentowała warszawska Zachęta w 2006 roku („Czas. Tu i tam"). We wrześniu 2010 instalację „Globos" („Balony") oraz kilka wcześniejszych prac artysty przedstawiła warszawska galeria Art NEW media, natomiast Galeria Ogrodu Rzeźb Juana Soriano, działająca w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym „Kazimierówka" w podwarszawskiej Owczarni zaprezentowała wystawę Wolskiego pt. „W pustkę nieba".

Z Xawerym Wolskim rozmawia Wiesława Wierzchowska >>

 

Partner wystawy: Ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Warszawie

Ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Warszawie

 

13 maja -12 czerwca 2011 (obie sale)
wernisaż: 12 maja, godz. 18.00

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>