HOMMAGE A WIKTOR GÓRKA (1922 -2004)

6 - 29 stycznia 2012


Fotorelacja z wernisażu>>

Mistrz plakatu - TV Bielsko

________________________________________________________

"Hommage à Wiktor Górka (1922-2004)"

Wystawa prac wybitnego grafika i plakacisty, jednego z twórców polskiej szkoły plakatu, artysty mającego swoje korzenie w Bielsku-Białej.

 

Wiktor Górka, plakat do filmu Kabaret, 1973     Wiktor Górka, plakat do filmu Szalony koń, 1969

 

Wiktor Górka urodził się w 1922 roku w Komorowicach k. Bielska-Białej. W 1936 roku ukończył 7-klasową Publiczną Szkołę Powszechną im. Tadeusza Kościuszki w Białej (dziś, to Szkoła Podstawowa Nr 9 im. T. Kościuszki w Bielsku-Białej). Przed II wojną światową zdążył jeszcze ukończyć tutejsze gimnazjum i rozpocząć naukę w liceum. W 1940 roku został wywieziony na przymusowe roboty do Bawarii. Po wojnie kontynuował naukę w Krakowie.
W 1952 uzyskał dyplom na Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Karolaka. Studiował także malarstwo w pracowniach Jerzego Nowosielskiego i Tadeusza Kantora. Przez wiele lat związany był z Warszawą.

W 1970 roku wyjechał do Hawany z grupą polskich plastyków, by prowadzić na Kubie warsztaty projektowe, następnie trafił do Meksyku, do którego został zaproszony i z którym związał się na dłużej jako artysta i pedagog. Do połowy lat 90. prowadził zajęcia z rysunku i projektowania plakatu na prestiżowych uczelniach artystycznych i w centrach sztuki Meksyku. W kraju tym był niezwykle ceniony jako polski mistrz plakatu, artysta, profesor, ekspert i juror. W 2000 roku, podczas Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku, otrzymał najwyższą nagrodę za wkład w rozwój sztuki graficznej Meksyku - Medal a la excelencia José Guadalupe Posada.
Ostatnie lata życia spędził pod opieką rodziny w Pisarzowicach. Zmarł w Bielsku-Białej w 2004 roku. Pochowany został na tutejszym cmentarzu komunalnym.

 

Wiktor Górka, plakat do filmu Wózek dla wnuka, 1967  Wiktor Górka, Cyrk, 1970

 

Od lat 50. XX wieku przez blisko trzydzieści lat Wiktor Górka pracował z największymi polskimi wydawnictwami i dystrybutorami filmów. Projektował plakaty (blisko 300), okładki książek i magazynów, znaki firmowe i druki; uczestniczył w wielu wystawach na całym świecie; jego plakaty i projekty nagradzane były w najważniejszych konkursach polskich i międzynarodowych.
Stworzył plakaty do takich filmów jak m.in.: „Spartakus", „Dwoje na huśtawce", „Jak daleko stąd, jak blisko", „Zmierzch bogów", „Człowiek orkiestra", „2001: Odyseja kosmiczna", „Jeździec bez głowy", „Maratończyk".

Jednym z najbardziej znanych i podziwianych jego plakatów jest projekt do filmu „Kabaret" Boba Fosse'a, z motywem swastyki, którą tworzą obrane w czarne pończochy nogi tancerek kabaretowych i twarz aktora Joela Greya z wyzywającym makijażem - całość w silnym kontraście z czerwonym tłem (1973). Jest to równocześnie jeden z najbardziej poszukiwanych plakatów przez kolekcjonerów całego świata.

 

Wiktor Górka, plakat do filmu Bestia, 1962    Wiktor Górka, plakat do filmu Kwaidan, czyli opowieści niesamowite, 1966

 

Prace na wystawie - przede wszystkim plakaty, ale także niepokazywane dotąd projekty, szkice, rysunki - pochodzą z bogatego zbioru Henryka Górki z Pisarzowic, bratanka artysty, oraz Dydo Poster Collection.

Kuratorem wystawy jest Krzysztof Dydo.

Wystawa w ramach Programu Międzynarodowe Triennale Grafiki - Kraków 2012

O polskiej szkole plakatu - czytaj na culture.pl

_______________________________________________________

Czwartek, 26 stycznia 2012, godz. 17.00

"Wiktor Górka na tle epoki i fenomenu polskiej szkoły plakatu" - wykład wygłosi Krzysztof Dydo.

Wstęp wolny.

_______________________________________________________

Organizator                Współpraca             Sponsor wystawy

                                   

 

Wystawa w ramach Programu MTG - Kraków 2012      

                 

 

Master Sponsor SMTG


Kärcher       

 

Wernisaż: 5 stycznia, g. 18.00.
Wystawa trwa od 6 do 29 stycznia 2012
roku (sala dolna).

English Version >>

Od 2 października 2018 uruchomiony został nowy serwis galerii pod adresem: http://galeriabielska.pl/
_____________________________________________________________

Stara strona stanowi archiwum galerii: http://archiwum.galeriabielska.pl
Przekierowania z głównej strony

>>

Nasze profile:

 

Facebook galerii     instagram galerii     YouTube galerii

 

Google Open Gallery

__________________________

Biuletyn Informacji Publicznej

>>